Świąteczne rozmowy z dziećmi i robienie kalendarza adwentowego

Dzisiaj wspólnie wprowadzimy temat świąt. Czas radości, życzliwości jest czasem magicznym dlatego postarajmy się w odpowiedniej oprawie opowiedzieć o nim dzieciom.

M. Montesori pomimo, że była chrześcijanką dopuszczała myśl, iż nie wszyscy są wyznawcami tej wiary. W edukacji przewidziała rozmowy o innych wyznaniach. Dzięki takiemu systemowi każde dziecko mogło przyporządkować się do konkretnej grupy ale przede wszystkim nikt nie był odtrącony. 

Ja w tym poście skoncentruję się na chrześcijańskim obrzędzie świąt. Pamiętacie kolorowe ramki? Dziś możecie takie pobrać. Będą związane z Bożym Narodzeniem. W ośmiu obrazkach (boże_narodzenie) ukryte są skojarzenia z tym najpiękniejszym świętem:

  • choinka
  • szopka
  • dzieciątko Jezus
  • Wigilia
  • śnieg
  • prezenty
  • opłatek
  • gwiazda betlejemska

Podczas pokazywania dzieciom obrazków opowiedzcie im o uciekającej Maryi i Józefie, o złym Herodzie, o trzech królach, o gwieździe betlejemskiej. Zaspokoi to ciekawość maluchów. Fajnie by było gdybyście wytłumaczyli też dlaczego prezenty znajdują się pod choinką. A dlaczego? Ponieważ Boże Narodzenie to czas szczególny przede wszystkim dlatego, że narodził się w Betlejem Jezus. My pamiętając o tym lubimy 24 grudnia sprawiać sobie radość i się obdarowywać upominkami. Nie zapomnijcie o tradycjach obowiązujących w Wigilię 🙂 dzielenie się opłatkiem, 12 potraw, post, pasterka, miejsce pozostawione dla wędrowca…

Do tak wspaniałego czasu trzeba odpowiednio się przygotować, mamy na to czas adwentu. Z pewnością słyszeliście o kalendarzach adwentowych. W okresie przygotowań do świąt korzysta się z niego. Często są w sklepach i występuje w formie czekoladowych dni. Ja zaproponuję Wam przygotowanie takiego z pociechami. Sami będziecie mogli zaznaczyć w nim ważne daty. Dzięki temu dzieci łatwiej przyswoją co, kiedy się dzieje 🙂 Przecież wszystkie tak oczekują prezentów pod choinką podczas, gdy cała rodzina wkoło radośnie składa sobie życzenia.

 Są dwie możliwości przygotowanie kalendarza adwentowego:

  • możecie w całości zrobić go sami
  • możecie skorzystać z szablonu, który dla Was przygotowałam, w odpowiednie miejsca poproście dzieci żeby przykleiły narysowanego przez siebie Mikołaja, choinkę, opłatek… Zachęcam do zaznaczenia szczególnych dat tylko dla Was.


kalendarz_adwentowy

 

Teraz możemy wspólnie odliczać czas do świąt 🙂

A Wy jakie jeszcze ważne daty zaznaczycie w grudniu?


Zapraszam do KOMENTOWANIA
POLUB uczacinaczej.pl na FB
↓ aby być na bieżąco ↓

A może coś dla Mam...? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *