Zabawy dla dzieci z kolorami w tle :)

Ostatnio pisałam o tabliczkach kolorowych, iście montessoriańskich. Dziś temat chciałabym poszerzyć, zgłębić. Przedstawienie kolorów dzieciom i nauczenie ich nazewnictwa to nie koniec frajdy. Najlepszy sposób na zapamiętywanie to zabawa oraz powtarzanie zdobytych informacji. 

W tym tekście polecę 3 sposoby na nauczenie pociech kolorów.

Zapraszam do przeczytania artykułu!

1 zabawa:

Pokazujemy dziecku np. coś koloru żółtego i prosimy by z najbliższego otoczenia przyniosło rzeczy, rośliny o tej samej barwie. Takie ćwiczenie kształtuje również spostrzegawczość pociechy oraz pozwala na zauważenie różnych odcieni danego koloru. Tę zabawę można odnieść do każdej barwy.

2 zabawa:

Większość z nas ma aparat fotograficzny, czy to w telefonie komórkowym czy jako oddzielne urządzenie. Nasze dzieci uwielbiają elektronikę, która jest wykorzystywana w ich obecności. Pozwólmy malcowi robić zdjęcia, najpierw rzeczy żółtych potem innych barw.

3 zabawa:

Tutaj będzie potrzebny wysiłek rodziców bądź nauczycieli! Zachęcam do przygotowania bardzo prostej pomocy edukacyjnej 🙂 Potrzebne będą nam najzwyklejsze spinacze do bielizny, kolorowy papier oraz plastikowe talerzyki. Zabawkę możecie przygotować razem z pociechą czy uczniem. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu dzieci bardziej szanują pomoc oraz czują przywiązanie do niej. Przecież to ich dzieło! A przy tym wspaniałe spędzony czas i budowanie więzi emocjonalnych!

Zatem, bierzemy spinacze i naklejamy na nie kolorowe kawałki papieru. Na początek polecam zrobić spinacze o sześciu barwach (podstawowych, które są wymienione w poprzednim tekście). Poniżej widać spinacz koloru żółtego. I takich spinaczy zróbcie pięć jak na ilustracji (podobnie z pozostałymi kolorami).

spinacze_żółte

Ważnym jest by pomoce były wykonywane estetycznie! Pokazałam wam jak nie powinny wyglądać 🙂 Postarajcie się zrobić je ładniej na wskazany wzór.

Następnie na sześciu plastikowych talerzykach naklejcie kolorowe kółka, kwiatki, serduszka czy jeszcze inne kształty. Ważne żeby na każdym talerzyku był tylko jeden kolor, jak poniżej.

talerzyk_żółty

Zabawa polega na dopasowaniu spinaczy do odpowiedniego talerzyka.

W gąszczu spinaczy dziecko musi odnaleźć poszczególne barwy i spinacz przypiąć do plastikowego naczynia. Dodatkowo pociecha uczy się we właściwy sposób chwytać m. in. pipetę, drobne przedmioty. Ta umiejętność z pewnością przyda się w życiu codziennym i kolejnych zabawach polecanych przeze mnie 🙂

Uwaga! Wszystkie zabawy mogą mieć miejsce na świeżym powietrzu. Korzystajmy z uroków jakie daje nam lato bo niebawem ono odejdzie… niestety.

Jak wam się podobają moje propozycje?


Zapraszam do KOMENTOWANIA
POLUB uczacinaczej.pl na FB
↓ aby być na bieżąco ↓

A może coś dla Mam...? 🙂

2 myśli w temacie “Zabawy dla dzieci z kolorami w tle :)”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *