Eksperymenty dla dzieci – zabawa edukacyjna

Dzisiaj zaproponuję Wam dużą dawkę nie tylko emocji ale i kolorów.Bawmy się ucząc i uczmy się bawiąc. Zgodnie z ideą M. Montessori dajmy dzieciom czas na zrozumienie otaczającego ich świata oraz rozbudzajmy ich ciekawość!

Pamiętacie, kilka lat temu była emitowana reklama Milky Way’a, w której twierdzono, że batonik unosi się na mleku. Podjęliście wyzwanie? Ci, którzy to sprawdzili znają odpowiedź czy słodycz jest naprawdę lekki. Tych, którzy nie wiedzą zachęcam do sprawdzenia wraz z dziećmi tej teorii.

milky_way

W tym miejscu fajnie jest wytłumaczyć dzieciom temat o lekkości niektórych ciał stałych i gęstości cieczy. Pamiętajcie im mniejsza gęstość płynu tym wyżej się ona uniesie na powierzchni. Jak to sprawdzić?

Przygotujcie:

  • butelkę/słoik (najlepiej o fajnym kształcie)
  • mleko
  • płyn do mycia naczyń (najlepiej zielony)
  • olej
  • gęsty sok owocowy (najlepiej malinowy)
  • denaturat

Do naszego naczynia wlewamy wszystkie ciecze, kolejność dowolna. Starajcie się robić to powili żeby nasze płyny nie zmieszały się, przynajmniej na razie 🙂 Obserwujemy, że gęstość tych cieczy jest różna dzięki temu widzimy:

gęstość_cieczy

Możecie omówić warstwy cieczy, które się wytworzyły. Dzieci będą miały możliwość zapamiętać, który płyn jest lżejszy i czemu oliwa na wierzch wypływa. 

Na zakończenie zakręćcie butelki/słoiki i nimi potrząśnijcie, tak aby ciecze się zmieszały. Odstawcie nasz eksperyment i obserwujcie jak wszystko wraca do normy.

Tak kolorową butelkę/słoik możecie wykorzystać jako element dekoracji domu a może właśnie dziecięcego pokoju. Pewne jest jedno, maluchy patrząc na swój eksperyment w mig przypomną sobie jak to było z tymi cieczami, czy porzekadło ludowe jest prawdziwe, i o co chodziło z gęstością płynów.

Miłej zabawy 🙂

Podzielcie się z nami swoimi wrażeniami 🙂


Zapraszam do KOMENTOWANIA
POLUB uczacinaczej.pl na FB
↓ aby być na bieżąco ↓

A może coś dla Mam...? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *