Licz, licz, liczmany :)

Edukacja dzieci metodą montessori nie jest trudna ale wymaga przygotowania. Dzisiaj chcę Wam zdradzić jeden z patentów na opanowanie przez maluchy liczenia oraz dopasowywania do abstrakcyjnych cyfr ich znaków graficznych. Co ciekawe, pomoce możecie przygotowywać wraz z pociechami. Tym razem nie będzie inaczej.

No to zaczynamy! Licz, licz, liczmany 🙂

Przygotujcie:

  • wykałaczki
  • kolorowy papier
  • taśmę klejącą
  • nożyczki

Tak niewiele potrzeba aby pokazać dziecku jak wyglądają cyfry. Gwarantuję, że będziecie się świetnie razem bawić 🙂

Najpierw przygotujcie 10 kartek w różnych kolorach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Teraz kolejno będziemy wycinać serduszka. Z pierwszej kartki żadnego, z drugiej jedno, z trzeciej dwa, z czwartej trzy, z piątej cztery, z szóstej pięć, z siódmej sześć, z ósmej siedem, z dziewiątej osiem, z dziesiątej dziewięć.

1-9 małe

Mamy już wszystkie serduszka. Teraz należy każde za pomocą taśmy klejącej przykleić do wykałaczki. Będą wyglądały tak:

liczman

Łącznie liczmanów będziecie mieć 45. Z każdej kartki, którą użyliście wycinamy cyfrę takiego samego koloru ile jest serduszek. Np. my z fioletowej kartki wycięłyśmy 7, bo tyle jest serduszek tego koloru.

7

Nie zapomnicie o 0. Można je wyciąć z białej kartki. Okaże się, że nie ma żadnego serduszka w tym kolorze. Zatem 0 będzie równe nic, czyli zbiór pusty dla dzieci.

Cała zabawa polega na przeliczeniu liczmnów danego koloru, np. fioletowych liczmnów jest siedem, a następnie dopasowanie ich do cyfry o tej samej barwie. Brawo! Tak wygląda siódemka.

Wykonaną pomoc odłóżcie w widoczne miejsce dla dziecka żeby mogło w każdej chwili do niej wrócić i pobawić się nawet samo. Ja proponuję umieścić ją przede wszystkim w pudełku. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniemy pogubienia się elementów. Ponadto będzie to bardziej estetyczna forma.

Jak Wam się liczy?


Zapraszam do KOMENTOWANIA
POLUB uczacinaczej.pl na FB
↓ aby być na bieżąco ↓

A może coś dla Mam...? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *